петак, 07. децембар 2018.

Новогодишни медењаци со прекрасни декорации.Новогодишни медењаци,пред се убави празнични колачиња и вкусни.
Потребно ви е сите состојки и желба за украсување на домот за празници и новогодишна трпеза.
Состојки:
4 лажици шеќер
морски орев во прав
1 лажица мед
5 лажици маргарин
1 јајце
За потопување:4 лажици шеќер да зоврие со 140 мл.вода само 3 минути.
Глазура:
180 г.шеќер во прав
1 белка
1 лажица сок од 🍋 лимон
бои за декорација
Подготовка:
Во сад за матење ставете го шеќерот и јајце, матете убаво,а потоа додадете ги и други состојки.
Додадете го мед, морски орев, омекнат маргарин и брашно по потреба.
Се расукува кора и со специјални калапи за празнични фигури се вадат форми, и редете ги во тава на хартија за печење.
Рерната загрејте ја на 200С, и колачиња печете ги 10 минути на 200С, додека добијат златна боја.
За глазура изматете ја прво белка,а потоа додадете го постепено шеќерот, и сок од лимон.
Матете додека смесата не се згусне убаво.
Поделете ја смесата во повеќе мали садови и додадете боја.
Колачиња прво лесно потопете ги во преливот.
Потоа украсете ги по својата желба.
Како овие колачиња на сликите.
Рецепт е на мојата ќерка,кај мене сите се одлични слаткари,ги научив сите дури и внуците...:))).

Нема коментара:

Постави коментар

Povrzani sodrzini.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Istaknuti recept.

Bombici so biskviti i zele bomboni./Bomblets are biscuits and jelly candies.

Jedna moja varijanta domasni sitni kolaci,a ednostavni za podgotovka.Mene mi se dopadja i vkusot i izgledot.Sigurno ste vo potraga po nesto ...

Читаоци

Архива чланака

Образац за контакт

Име

Имејл адреса *

Порука *

Posetiteli.

Укупно приказа странице

Content.ad - Widget 3