среда, 05. децембар 2018.

Посна солена торта со мајонез.
За св.Никола обично правам мајонез салати,тука има неколку различни рецепти.
Сега сакам малку промена, и го направив овој рецепт за солена торта,и сум задоволна.
Само што ми избега повеќе сода па ми се изгуби убавата розева боја на тестото...:)
Состојки:
-150 мл.минерална вода
-12 супени лажици брашно
-1 супена лажица пченкарно брашно
-сол по вкус
-6 супени лажици ситно рендано цвекло
-малку сода бикарбона
-1/2 од вреќичка прашок за пециво
1/2 шоља (од 150мл.) масло од сончоглед
За фил:
-300 г.варен мешан зеленчук
-70 г.посен маргарин на собна температура
-мајонез по потреба околу 250-300 г.посен од Полимарк.
-7 супени лажици мелени солени крекери
За декорација варен морков и свеж магдонос и рендан кашкавал- посен.
Подготовка:
Во сад за месење ставете го изрендано цвекло, додадете сол,вода, масло,и брашно со пециво и сода.
Додадете го и пченкарно брашно, соединете ги убаво состојките со лажица.
Калап големина 20-20 см.намачкајте со масло и посипете го со презла.
Респоредете ја смесата во калап и печете во однапред загреана рерна.
Се пече кората околу 15 минути на 180С. по потреба се намалува и на 150С.
Оставете ја кората да се лади,а за тоа време се подготвува филот.
Однапред сварете го зеленчукот и оладете го, се става во сад за подготовка.
Во друг сад се става маргарин кој е веќе омекнат на собна температура,се додава мајонезот и се мати со миксер, додека се соединат но кратко време.
Потоа постепено се додаваат зеленчуци, и мелени крекери.
Сол ставете по вкус,ако сте ставиле во варењето на зеленчукот нема да ви треба.
Оладена кора се сече по средина, и се става на тацна.
Се филува со половина од фил,се покрива со друга кора и се нанесува остатокот од филот.
Целата солена торта се премачкува со тенок слој со мајонез.
За поубав изглед и полесно нанесување на декоративни детали.
Се ренда кашкавал врз целата површина на торта.
Украсете ја со морков исечете детали со цветни калапи,и гранчиња свеж магдонос.

Наздравје нека ви е... направите ја солената торта и оставете коментар ако ви се допаѓа.
И пратете не на Инстаграм и Фејсбук за нови рецепти.

Нема коментара:

Постави коментар

Povrzani sodrzini.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Istaknuti recept.

Bombici so biskviti i zele bomboni./Bomblets are biscuits and jelly candies.

Jedna moja varijanta domasni sitni kolaci,a ednostavni za podgotovka.Mene mi se dopadja i vkusot i izgledot.Sigurno ste vo potraga po nesto ...

Читаоци

Архива чланака

Образац за контакт

Име

Имејл адреса *

Порука *

Posetiteli.

Укупно приказа странице

Content.ad - Widget 3