петак, 07. децембар 2018.

Посни палачинки од хељда со спанаќ,со посен и мрсен фил.Посни палачинки полнети со два фила,мрсни со сирење и ајвар за посно.
Вкусна моја комбинација од две врсти на брашно.
Една вкусна и здрава мешавина,преубави на изглед и многу вкусни палачинки за појадок.
И мрсни и посни се подеднакво вкусни.
Може и за слава за мезе многу убаво изгледаат,ќе ги одушевите своите гости.

Состојки:за 6 палачинки
5 супени лажици бело брашно
5 супени лажици брашно од хељда
1/2 мала лажичка прашок за пециво
-шака листови свеж спанаќ
- сол по вкус
- минерална вода по потреба околу 150-200 млеко.
За фил ајвар за посно,и крем сирење за мрсни фил.
Подготовка:
Измијте ги листовите спанаќ,и со малку вода изблендирајте ги.
Сипете ја смесата во сад за матење, додадете ги двете врсти брашно, прашок за пециво, и додадете вода да се добие смеса малку погуста од смесата за палачинки.
На умерена температура печете ги палачинките со малку масло.
Потоа филувајте ги по вкус,ако постите со посен фил или мрсни со крем сирење.
Вкусен појадок или вечера,мезе за слава или празници.
Здрава храна во секој случај.
Наздравје нека ви е...!


Нема коментара:

Постави коментар

Povrzani sodrzini.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Istaknuti recept.

Bombici so biskviti i zele bomboni./Bomblets are biscuits and jelly candies.

Jedna moja varijanta domasni sitni kolaci,a ednostavni za podgotovka.Mene mi se dopadja i vkusot i izgledot.Sigurno ste vo potraga po nesto ...

Читаоци

Архива чланака

Образац за контакт

Име

Имејл адреса *

Порука *

Posetiteli.

Укупно приказа странице

Content.ad - Widget 3