уторак, 11. децембар 2018.

Шарени мафини со кокос и чоколадо.Шарени мафини,интересни,со вкус на кокос.
Инспирација најдов на интернет,ми се допадна и ги направив по мој вкус.
И навистина десерт за со кафе,или некој празник, роденден како што вас ви одговара.
Може да си ги направите, лесно се подготвуваат.
Состојки:
3 јајца
3 чаши (од -180 мл.) брашно
1,1/2 шоља шеќер
1 лажица какао
1 пециво
1 ванилин шеќер
180 мл.млеко
150 мл.масло
1 вреќичка пудинг од чоколада
1 чаша ситно сецкани ореви
1 шоља кокос
Шеќерна глазура за прелив,и кокос за одозгора.
Подготовка:
Во сад за матење ставете ги јајцата со шеќерот и матете густа смеса.
Се додава, млеко, масло и брашно измешано со пецивото и ванила.
Се дели смесата во два дела, на 1/3 бела смеса,се додава кокосот и мешајте додека смесата се соедини убаво.
И друга смеса 2/3,во неа се додава прашок за пудинг и какао и ореви.
Се соединуваат состојките убаво.
Во калапи за мафини се ставаат хартиени корпички и се става по 1 супена лажица- рамна од црна смеса,врз неа се става 1 мало лажиче од бела смеса.
И повторно се става 1лажица од кафеава смеса.
А може и пола кафеава смеса и врз неа пола светла смеса со кокос.
Подеднакво ќе изгледаат мафините убаво,јас така правев.
Рерната загрејте ја порано на 200С,а мафини печете ги на 180С. околу 15 минути.
Готови колачиња извадете ги,и прелијте ги со шеќерна глазура и посипете со малку кокос.
За глазура изматете пола филџан шеќер во прав со 1-2 лажици сок од лимон.и 2-3 лажици млеко.

Нема коментара:

Постави коментар

Povrzani sodrzini.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Istaknuti recept.

Bombici so biskviti i zele bomboni./Bomblets are biscuits and jelly candies.

Jedna moja varijanta domasni sitni kolaci,a ednostavni za podgotovka.Mene mi se dopadja i vkusot i izgledot.Sigurno ste vo potraga po nesto ...

Читаоци

Архива чланака

Образац за контакт

Име

Имејл адреса *

Порука *

Posetiteli.

Укупно приказа странице

Content.ad - Widget 3