уторак, 04. децембар 2018.

Брзи посни кифли со три фила.Брзи и посни кифли може да се полнат со фил по вкус.
Јас ги направив по желба на децата кој што си сака,со спанаќ посни и со виршли и сирење мрсни.
Состојки:
-375 мл.вода- минерална
-1/4 од коцка свеж квасец
-1/2 мало лажиче прашок за пециво
-70 г.омекнат маргарин-растителен
-1 лажиче сол
-1 лажиче шеќер
- брашно по потреба околу 500-600 г.
Фил:
Бланширан спанаќ, сирење, виршли,и посен кашкавал.
Сусам за посипување.
Подготовка:
Се загрева водата и се сипува во сад за месење, се додава квасецот и маргарин.
Се мешаат да се истопат,и оставете ги да отстојат 10 минути.
Потоа постепено додавајте ги другите состојки, шеќерот,сол,и брашно со пециво,да замесите средно меко тесто.
Оформете топка и поделете ја на помали 18-20 топчиња.
Оставете ги 5-10 минути и потоа секоја топка расукајте ја и ставете го филот.
Врз фил рендан кашкавал и за цветна форма соберете ги краевите кон средината и стиснете ги со прсти.
Превртете ја топката и засечете одстрана кон средината.
И секој дел превртувајте го филот да се гледа.
А за форма со виршли засечете одстрана и превртувајте ги краевите кон средината.
Со масло и вода со четка премачкајте ги сите кифли и ставете од сусам и рендан кашкавал.
Оставете ги да отстојат околу 30 до 45 мин.
Рерната загрејте ја на 200С..и печете ги кифлички на 200-180С 15минути.
Вкусни брзи тестенини за доручек,кога се пости или некоја друга пригода.

Нема коментара:

Постави коментар

Povrzani sodrzini.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Istaknuti recept.

Bombici so biskviti i zele bomboni./Bomblets are biscuits and jelly candies.

Jedna moja varijanta domasni sitni kolaci,a ednostavni za podgotovka.Mene mi se dopadja i vkusot i izgledot.Sigurno ste vo potraga po nesto ...

Читаоци

Архива чланака

Образац за контакт

Име

Имејл адреса *

Порука *

Posetiteli.

Укупно приказа странице

Content.ad - Widget 3