петак, 30. новембар 2018.

Посни парени колачи, десерт за слава или празници.
Прекрасни вкусни домашни колачиња,парени,едноставни за подготовка.
Ги имам правено и порано но со друг обик и сега се со мала измена,и друг облик.
Многу вкусни колачиња и за посни слави и празници десерт кој може и подолго да ви трае,нема кварливи состојки.
Состојки:
100 мл.пиво
100 мл.масло
130 г.пченичен гриз
1/2 од коцка свеж квасец
1 лажица какао во прав
Брашно по потреба
малку кикирики печени цели зрна за декорација

Шербет: се вари шеќер со вода 5 до 7 мин.се додава ванила и сок од лимон
400г шеќер кристал
350 мл. вода
1 ванилин шеќер
сок од лимон

Подготовка:
Во сад за месење се става пиво и масло,се додава квасец и се меша со лажица да се истопи.
Потоа се додава пченичен гриз и брашно постепено,се меси средно тврдо тесто да не се лепи за раце.
Тестото го делиме на два дела,и во еден се додава какао и се меси тесто додека да се изедначи структурата.
Се загрева рерна на 200С,и се подмачкува тава за колачи.
Од тестото кинете мали парчиња и правете валјци и плетете ги едно бело тесто едно браон.Потоа завиткајте ги во круг како на слика.
Јас правев две варијанти,едната е идеја на малиот внучко кој помага на баба.*можеби тој ќе ја наследи баба, големите не ја сакаат моја работа тешка била..:)
Таа форма е и интересна форма, со бело тесто во среден круг и браон тесто однадворешна страна.
На секое колаче ставете во средина по 1 зрно кикирики.
Готови колачиња редете ги во тава и печете ги на 180 до 200 С,околу 15 до 20 минути.
Печени колачи прелијте ги со врел шербет а колачиња ладни .
Многу се вкусни и декоративни.
Направете ги за вашите слави или празници,сладете во било која пригода и пишете како вам ви излегоа.

Нема коментара:

Постави коментар

Povrzani sodrzini.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Istaknuti recept.

Bombici so biskviti i zele bomboni./Bomblets are biscuits and jelly candies.

Jedna moja varijanta domasni sitni kolaci,a ednostavni za podgotovka.Mene mi se dopadja i vkusot i izgledot.Sigurno ste vo potraga po nesto ...

Читаоци

Архива чланака

Образац за контакт

Име

Имејл адреса *

Порука *

Posetiteli.

Укупно приказа странице

Content.ad - Widget 3