уторак, 20. новембар 2018.

Мафини со спанаќ урда и кисели краставички
Ако немате идеја што да правите за појадок оваа е еден мој предлог.
Многу вкусни и брзи солени мафини,за 30 минути се на маса.
Меки и со многу убав вкус, може и за роденден или ненајавени гости кога имате да си ги подготвите.

Состојки:за 12 мафини
2 јајца
1 филџан од -140 мл масло
1 ист филџан кисело козјо млеко
2 филџани пченкарно брашно
1 филџан обично бело брашно
1 мала лажичка прашок за пециво
Спанаќ полна рака
2 кисели сецкани краставички
3 полни супени лажици урда или сирење
За одозгора рендан кашкавал и сусам
Сол по вкус 1 мала лажичка
Подготовка:
Јајца изматете ги во сад, и додадете ги другите состојки, млеко,масло, пченкарно брашно и бело брашно со прашок за пециво.
Спанаќ предходно измијте го и исечете го на парчиња и избланширајте го.
Додадете го спанаќот и краставчиња, додадете го и сол.
Се додава и урда или сирење и убаво се меша смесата.
Се ставаат хартиени корпички во мафини- калап.
Се става во корпички од смесата скоро полни.
Се става одозгора рендан кашкавал и соли сусам.
Печете ги во загреана рерна на 200С,околу 20 мин.
Извадете ги и топли послужете ги со јогурт и како вас ви одговара.

Нема коментара:

Постави коментар

Povrzani sodrzini.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Istaknuti recept.

Bombici so biskviti i zele bomboni./Bomblets are biscuits and jelly candies.

Jedna moja varijanta domasni sitni kolaci,a ednostavni za podgotovka.Mene mi se dopadja i vkusot i izgledot.Sigurno ste vo potraga po nesto ...

Читаоци

Архива чланака

Образац за контакт

Име

Имејл адреса *

Порука *

Posetiteli.

Укупно приказа странице

Content.ad - Widget 3