четвртак, 29. новембар 2018.

Печени крофни без глутен со киноа и чоколадо, без млеко и маргарин и јаткасти плодови.Правев за нас возрасни крофни,и се разбира и за внучко,мора да има,тој е алергичен на глутен.
И баба мораше да оформи рецепт,и навистина ми излегоа прекрасни и вкусни крофни.
Морам веднаш уште да направам, оваа е рецепт без млеко, без маргарин и без јаткасти плодови.
За лица со алергија на овие производи.
Состојки:
130 г.брашно без глутен
3 супени лажици брашно од киноа
50 г.шеќер
1 јајце
40 г.маст свинска
65 мл.млеко од кокос
1/2 лажиче прашок за пециво
1 лажица кокос
1 ванилин шеќер се без глутен
2 коцки посна чоколада рендана
Шеќер во прав за посипување
Чоколада посна за прелив-топена

Подготовка:
Изматете ги јајцето и шеќер, додадете ги другите состојки по редослед,маст, ванилин шеќер, кокос, двете брашна,со пециво.
Додадете го и млеко од кокос,и сецкана чоколада.
Измешајте со миксер само еднаш,а потоа со лажица полека соединете ги убаво состојките.
Калапи за крофни со отвор намачкајте ги со малку масло и посипете со брашно.
Полнете ги до висина на средниот дел.
Печете ги крофни 8-10 минути додека се вцрват.На температура од 180С.
Готови крофни посипете ги со шеќер во прав или со топено чоколадо.
Многу убаво изгледаат, вкусни како ужина или вечера.
Може и празничен десерт.

Нема коментара:

Постави коментар

Povrzani sodrzini.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Istaknuti recept.

Bombici so biskviti i zele bomboni./Bomblets are biscuits and jelly candies.

Jedna moja varijanta domasni sitni kolaci,a ednostavni za podgotovka.Mene mi se dopadja i vkusot i izgledot.Sigurno ste vo potraga po nesto ...

Читаоци

Архива чланака

Образац за контакт

Име

Имејл адреса *

Порука *

Posetiteli.

Укупно приказа странице

Content.ad - Widget 3