среда, 28. новембар 2018.

Брзи крофни со чоколадо, совршен доручек или десерт.Брзи и вкусни домашни крофни со чоколадо внатре, вкусен доручек истотака може и десерт.
Состојки:
250 мл.топло млеко
1/2 коцка свеж квасец
2 јајца
100 мл.масло од сончоглед
80-100 г.шеќер
-прстофат сол
- брашно по потреба
150 г.чоколада
1 ванилин шеќер
4-5 лажици шеќер во прав
Масло за пржење
Подготовка:
Во сад за месење ставете квасец и шеќер и ванилин шеќер, сипете топло млеко,и оставете 10 минути.
Потоа додадете ги јајцата и масло,и со додавање на брашно замесете тесто што е готово кога ќе почне да се одвојува од садот во кој го месите.
Оставете го 15-30 минути покриено.
Подоцна поделете го на 2 делови, лесно оформете ги и расукајте кора пола см.
Со чаша како подолу слики обележете кругови и во секој ставете парче чоколадо.
Покријте со друга кора и сечете со чаша за вода кругови.
Нека постојат малку 10 минути и пржете ги на тивко, потоа извадете ги на хартија да се исцедат.
Посипете ги со шеќер во прав и послужете ги топли,чоколадо ќе тече од нив.
Многу вкусен доручек и за деца за школо ужина.
Пријатно јадење..!

Нема коментара:

Постави коментар

Povrzani sodrzini.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Istaknuti recept.

Bombici so biskviti i zele bomboni./Bomblets are biscuits and jelly candies.

Jedna moja varijanta domasni sitni kolaci,a ednostavni za podgotovka.Mene mi se dopadja i vkusot i izgledot.Sigurno ste vo potraga po nesto ...

Читаоци

Архива чланака

Образац за контакт

Име

Имејл адреса *

Порука *

Posetiteli.

Укупно приказа странице

Content.ad - Widget 3