уторак, 27. новембар 2018.

Авганистански ќебапи со ѓумбир, вкусен ручек од друга кујна.
Вкусен ручек со мелено месо, рецепт за вкусно јадење карактеристично за Авганистан.
Мене лично многу ми се допадна и на мојот маж.
Може да го комбинирате јадењето со зеленчук по желба, карфиол, брокула или мешани зеленчуци.
Состојки:за 8 ќебапчиња.
250 г.мелено месо
250 г.варени компири ( со лушпа)
1 жолчка
1 белка за валкање
-неколку гранчиња свеж магдонос
Сол
1 лажиче био зачин
Бибер
1/2 мало лажиче сода бикарбона
Презла за валкање
Масло за пржење
2 чена сецкан лук- по мој вкус
Ѓумбир по вкус
Подготовка:
Прво компири се варат со се лушпа.
Се ладат малку,и се мешаат со мелено месо во подлабок сад.
Се додава жолчка, сечкани магдонос,лук,и зачини, бибер,био зачин,сол, ѓумбир и сода бикарбона.
Со раце убаво се соединуваат состојките,и се остава смесата да отстои во фрижидер околу 1 час или во замрзнувач половина час.
Се формираат поголеми ќебапчиња и мачкаат во белка па во презла ( видете пример подолу на сликите).
Се пржат на тивок оган додека добијат убава црвена боја од 4-5 минути.
Извадете ги на хартија да се исцедат од вишокот на маснотии.
Послужете ги топли со прилог по желба.
Одличен ручек и промена во кујна и менито.
За празници или фамилијарно дружење.
Пријатно..!!!

Нема коментара:

Постави коментар

Povrzani sodrzini.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Istaknuti recept.

Bombici so biskviti i zele bomboni./Bomblets are biscuits and jelly candies.

Jedna moja varijanta domasni sitni kolaci,a ednostavni za podgotovka.Mene mi se dopadja i vkusot i izgledot.Sigurno ste vo potraga po nesto ...

Читаоци

Архива чланака

Образац за контакт

Име

Имејл адреса *

Порука *

Posetiteli.

Укупно приказа странице

Content.ad - Widget 3