петак, 23. новембар 2018.

Пица 🍕 плетенка со шунка и кашкавал.Одлична идеја за доручек, со тестенини, и фил внатре.
Оваа е една вкусна пица и декоративна на изглед.
Веднаш штом се направи се и обликува.
Јас направив само една поголема,но попрактично е две да се направат.
Состојки:
400 г.брашно
1/3 од коцка свеж квасец
1 јајце
1 лажиче шеќер
1 мала лажичка сол
1/2 филџани масло
Топла вода по потреба
Сусам за посипување
Зачини за одозгора
За фил:
Шунка
Кашкавал
Кечап
Малку маргарин

Подготовка:
Замесете тесто со брашно ставете го во сад и додадете го квасецот.
Сипете малку топла вода и шеќер, оставете 10 минути.
Потоа додадете го јајцето и масло и сол.
Замесете убаво мазно тесто оставете го кратко време да се одмори.
Потоа расукајте кора, премачкајте ја со маргарин и засечете ја од страна на ленти.
Како на пример подолу, премачкајте ја средината со кечап.
Изрендајте го кашкавалот и шунката, ставете ја шунката врз кечап,па кашкавал,и пак малку кечап..( се по вкус количина)
Превртувајте ги краевите еден преку друг обликувајте плетенки.
Масло и малку вода измешајте и додадете магдонос и малку оригано.
Премачкајте ја плетенката со четка а одозгора ставете рендан кашкавал, и посолете сусам.
Оставете ја пица да се стаса малку од 30-45 минути.
Печете ја во загреана рерна на 180-200С зависи од рерна 25-30 минути.
Послужете ја за доручек, вкусна и мека.
За вас и вашите деца брзо и вкусно јадење.

Нема коментара:

Постави коментар

Povrzani sodrzini.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Istaknuti recept.

Bombici so biskviti i zele bomboni./Bomblets are biscuits and jelly candies.

Jedna moja varijanta domasni sitni kolaci,a ednostavni za podgotovka.Mene mi se dopadja i vkusot i izgledot.Sigurno ste vo potraga po nesto ...

Читаоци

Архива чланака

Образац за контакт

Име

Имејл адреса *

Порука *

Posetiteli.

Укупно приказа странице

Content.ad - Widget 3