среда, 21. новембар 2018.

Варени ѓевреци без глутен без млеко и јајца, многу се вкусни.
На внукот од се по нешто му имам направено без глутен,па сакав да пробам и ѓевречиња да направам.
И успеав во тоа на мое задоволство.
Вкусни се и грицкави како вистински варени ѓевреци.
Состојки:
100 мл.топла вода
1 мала лажичка сол
6 лажици супени масло од сончоглед
1/3 квасец (од големина на кибрит..:)
Брашно без глутен по потреба
1 супена лажица брашно од просо
Сусам за посипување
Малку сода бикарбона
Подготовка;
Во сад за месење ставете прво вода и квасец,да се истопи.
Потоа додадете го маслото,и со лажица мешајте додавајќи постепено брашно од просо и брашно без глутен.
Замесете го тестото убаво да е погуста смеса.
Се кине од тесто парчиња и се формираат ѓевреци подебели форми.
Се става вода во лонец со малку сода бикарбона да зоврие.
Се ставаат ѓевречиња да зовријат по 2 минути.
Се вадат од вода со решеткаста лажица.
Се валкаат во сусам и редат во тава на хартија за печење.
Се оставаат да стасаат до 1час и се печат во загреана рерна на 200С, 10 минути.
Многу се убави и вкусни.
За алергија на храна и сите.
Одлични се за појадок или вечера.

Нема коментара:

Постави коментар

Povrzani sodrzini.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Istaknuti recept.

Bombici so biskviti i zele bomboni./Bomblets are biscuits and jelly candies.

Jedna moja varijanta domasni sitni kolaci,a ednostavni za podgotovka.Mene mi se dopadja i vkusot i izgledot.Sigurno ste vo potraga po nesto ...

Читаоци

Архива чланака

Образац за контакт

Име

Имејл адреса *

Порука *

Posetiteli.

Укупно приказа странице

Content.ad - Widget 3