понедељак, 19. новембар 2018.

Пилешки гради со кари зачини- мешавина и сусам, вкусни домашни специјалитети.
Ручек со пилешко месо на еден друг невообичаен начин,за оние кои сакаат да пробаат нешто ново да ја сменат секојдневна рутина на готвење.
Многу вкусен ручек со посебна арома од зачини.
Состојки:
500г.пилешки стек- од една кокошка
1 лажица вегета или мешани зачини
Посолете го местото со кари зачини мешавина одозгора
Сол по вкус
3 супени лажици сок од 🍋 лимон
Мајоран зачин
Масло за пржење

За панирање:
2 јајца
50 г.рендан пармезан
30-50 г.сусам по вкус
1 лажица сув магдонос
Малку рендана кора од лимон
1 лажица зачини- зачинска сол
Брашно 3-4 лажици

Подготовка:
Пилешки стек исечете го хоризонтално и потенко.
Истријте го со мешавина зачини и сол(или со вегета) и ставете го месото во подлабок сад.
Ставете го сокот од лимон и мајоран и кари зачин,оставете ги да се маринираат околу 30 минути.
Во друг сад,јајцата изматете ги,додадете го пармезан, сусам, магдонос, кора од лимон и зачинска сол.
Измешајте ги сите состојки убаво,и земајте ги парчињата маринирано месо валкајте ги во брашно.
Потоа ставете го месото во смесата со јајца и зачини.
Масло загрејте го на умерен оган,и пржете ги стекови по околу 5 минути од двете страни.
Кога ќе ги боцнете со вилушка треба да осетите како лесно се боцка.
Извадете ги на кујнска хартија да се исцедат од вишокот на маснотии.
Послужете ги топли со прилог по желба,јас прилог имав пире од компири,или со други зеленчуци или салата.
Вкусни пилешки специјалитети за неделен ручек со семејството,или празници.

Нема коментара:

Постави коментар

Povrzani sodrzini.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Istaknuti recept.

Bombici so biskviti i zele bomboni./Bomblets are biscuits and jelly candies.

Jedna moja varijanta domasni sitni kolaci,a ednostavni za podgotovka.Mene mi se dopadja i vkusot i izgledot.Sigurno ste vo potraga po nesto ...

Читаоци

Архива чланака

Образац за контакт

Име

Имејл адреса *

Порука *

Posetiteli.

Укупно приказа странице

Content.ad - Widget 3