четвртак, 27. септембар 2018.

Шери 🍅 домати и други врсти домати, за зимница или декорација без конзерванси.Рецепт за зимница од Шери 🍅 домати или други врсти на 🍅 домати како да ги имате во зима без конзерванси.
По овој рецепт можете да ги правите и обични домати за во манџи или за 🍕 пица.
Имам два рецепта но овој повеќе ми се допадна.
Состојки:
Шери 🍅 домати или други врсти домати-свежи
Целер или магдонос
Сол по 1 мала лажичка
Сок од лимон
Може и бибер во зрно
Подготовка:
Доматите измијте ги убаво и тегли измијте ги и редете ги 🍅 домати да се наполни тегла.
Ако ви се за сос и се од обични домати тогаш попарете ги со врела вода нека постојат неколку минути и излупете ги и тогаш се редат во тегли.
На секоја тегла се става по лажичка сол и гранчиња магдонос по вкус и бибер во зрна,и сок од лимон.
Вода се зоврива на шпорет и се додава во тегли внимателно да не ви пукнат тегли.
Затворете ги убаво теглите и ставете ги во длабок сад и додадете топла вода и зовријте ги 15 минути откако ќе почне да врие водата на тивко.
Потоа тргнете ги настрана и оставете да се излади течност и оставете кај друга зимница.


Нема коментара:

Постави коментар

Povrzani sodrzini.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Istaknuti recept.

Bombici so biskviti i zele bomboni./Bomblets are biscuits and jelly candies.

Jedna moja varijanta domasni sitni kolaci,a ednostavni za podgotovka.Mene mi se dopadja i vkusot i izgledot.Sigurno ste vo potraga po nesto ...

Читаоци

Архива чланака

Образац за контакт

Име

Имејл адреса *

Порука *

Posetiteli.

Укупно приказа странице

Content.ad - Widget 3