субота, 29. септембар 2018.

Куглоф со блитва без глутен вкусен појадок.Куглоф со блитва мој предлог за вкусен појадок и интересна тестенина.
Оваа е комбинација од зеленчук со јајца,и лесно се подготвува.
Состојки:
3 големи листови блитва
1 шоља од (200 мл.) ситно пченкарно брашно
50 г.кравјо сирење
1 јајце
70 г. кисела павлака
70 мл.пресно млеко
1 полна супена лажица маст
1 мало лажиче прашок за пециво
Сол по вкус
Парчиња младо сирење
Сусам за посипување одозгора
Подготовка:
Листовите од блитва измијте ги и исечете ги на парчиња, ставете ги во сад за матење.
Се додаваат по ред сите состојки,јајце, сирење, павлака,маст, млеко,сол.
Промешајте ги убаво состојките и додадете го брашното и прашокот за пециво.
Со лажица соединете ги сите состојки и сипете во подмачкан калап за куглоф.
Посолете го кејк со сусам и распоредете ги парчињата младо сирење.
Калапот посолете го и со пченкарно брашно и печете го јадењето во веќе загреана рерна на температура од 200С.
Печете го околу 25-30 минути.
Декорирајте го со Шери 🍅 домати. Ok
Послужете го топло и уживајте во неговиот вкус
Убав Апетит..!

Нема коментара:

Постави коментар

Povrzani sodrzini.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Istaknuti recept.

Bombici so biskviti i zele bomboni./Bomblets are biscuits and jelly candies.

Jedna moja varijanta domasni sitni kolaci,a ednostavni za podgotovka.Mene mi se dopadja i vkusot i izgledot.Sigurno ste vo potraga po nesto ...

Читаоци

Архива чланака

Образац за контакт

Име

Имејл адреса *

Порука *

Posetiteli.

Укупно приказа странице

Content.ad - Widget 3