понедељак, 24. септембар 2018.

Здрава и брза салата од цвекло со павлака.Рецепт за салата една вкусна мешавина од зеленчук со павлака, многу брзо се подготвува и е едноставна.
И најздрави производи бидејќи и цвекло и моркови не се третираат со хемикалии, успеваат без третман.
Може секој да ја направи,освежителна и полна со витамини и минерали, вистински благодет за организмот.
Јас во мојата градина имам од се по малку од зеленчуци.
Едноставно обожувам да гајам свежа храна.
И така си ја направив и оваа салата од мои свежи зеленчуци.
Состојки:(за 1 лице мерка)
1 мала главица цвекло
1/2 главица морков
2 чена стар лук
💯 г.кисела павлака
Бибер по вкус
Сол по вкус
Масло две супени лажици
Вински оцет 2 супени лажици
Магдонос неколку гранчиња
1 супена лажица пармезан
Подготовка:
Измијте ги убаво зеленчуци, излупете ги и изрендајте го цвекло и морков, ставете ги во подлабок сад.
Ставете го излупен и исецкан лук и зачинете со сол,бибер во прав,и масло.
Додадете го и оцет и измешајте ги состојките, додадете ја и кисела павлака.
Се убаво промешуваме и ставете ја смесата во сад за сервирање.
Украсете со магдонос,и свеж морков,а потоа наросете со рендан пармезан.
Салата е многу вкусна комбинација и освежува.
Здрав прилог за главно јадење,или мезе за слава или собиранка.
Пријатно..!

Нема коментара:

Постави коментар

Povrzani sodrzini.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Istaknuti recept.

Bombici so biskviti i zele bomboni./Bomblets are biscuits and jelly candies.

Jedna moja varijanta domasni sitni kolaci,a ednostavni za podgotovka.Mene mi se dopadja i vkusot i izgledot.Sigurno ste vo potraga po nesto ...

Читаоци

Архива чланака

Образац за контакт

Име

Имејл адреса *

Порука *

Posetiteli.

Укупно приказа странице

Content.ad - Widget 3