четвртак, 20. септембар 2018.

Брза тава со месо киноа и тиквички со зачини.
Оваа е навистина брза тава, зафатени со подготовка на ајвар, решив да направам ручек, да биде вкусен ама да не одземе време.
И оваа беше вистински избор, ручек без глутен,и без пржење на храна диетален и здрав ручек.
Можеби ќе ви се допадне и вам кога сте во брзање со малку време да си го подготвите овој рецепт.
Состојки:( за повеќе лица-5)
400г свежо свинско месо
1 мала тиквичка
2 поголеми компири
1 главица кромид
1 шоља ориз
1/2 шоља киноа семе
Сол по вкус
Куркума зачин
Шафран зачин
Масло по вкус од око.
Подготовка:
Во тава за готвење прво исчистите го и исечкајте го на ситни парчиња кромид.
Излупете ја тиквичка и исечете ја на коцки,и компири исто излупете ги и исечете ги на коцки.
Сите заленчуци ставајте ги во тава во која ќе се готви јадење,додадете го и исечканото месото.
Додадете го измиениот ориз и киноа.
Сипете вода,и масло по вкус, во тава колку да ги покрие зеленчуците, зачинете го јадењето по вкус од се по малку.
Ставете во загреана рерна и динстајте го јадењето додека да омекне и изврие вода.
Оставете го да има сочен вкус,да не се пресуши.
Многу е вкусно и здраво јадењето,и нема пржење.
Декорирајте со свежи гранчиња магдонос.
Здрав и хранлив оброк со вкусни продукти.
Убав ручек и за вработените, ставете се нека се пече вие одморете се...😋😊

>

Нема коментара:

Постави коментар

Povrzani sodrzini.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Istaknuti recept.

Bombici so biskviti i zele bomboni./Bomblets are biscuits and jelly candies.

Jedna moja varijanta domasni sitni kolaci,a ednostavni za podgotovka.Mene mi se dopadja i vkusot i izgledot.Sigurno ste vo potraga po nesto ...

Читаоци

Архива чланака

Образац за контакт

Име

Имејл адреса *

Порука *

Posetiteli.

Укупно приказа странице

Content.ad - Widget 3