уторак, 11. септембар 2018.

Посни интегрални мафини со мих семенки.Посни и здрави вкусни интегрални мафини, лесно се подготвуваат, мешавина од неколку врсти на брашно.И комбинација од повеќе врсти семенки, вкусен и здрав појадок или вечера.
Моја комбинација на посен појадок или кога ви треба за слава или некоја прослава, оваа се вкусни тестенини за такви пригоди.
Состојки:(за 8 мафини)
150г.бело пченично брашно
6 лажици брашно од овес
100мл.зејтин
1 супена лажица мед
1мало лажиче сол
50г.разни семиња од, тиква, сончоглед,наут, може и лан.
1 мала лажичка прашок за пециво
1/4 лажиче сода бикарбона
125 мл вода
30 мл.оризово млеко или минерална вода
Подготовка:
Во сад за месење ставете вода и млеко, додадете го и масло и 🍯 мед.
Во друг сад ставете ги двете брашна и додадете сол, пециво,и сода.
Соединете ги убаво течни и суви состојки, додадете ги и семенки.Мешајте да се создаде убава компактна маса.
Спремете ги хартиени корпички во калапи за мафини и наполнете ги скоро целосно.
Рерната загрејте ја на температура од 200С.а мафинчиња печете ги на 180С.25-30 минути.
Послужете ги уште топли, многу се вкусни и здрави.

Нема коментара:

Постави коментар

Povrzani sodrzini.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Istaknuti recept.

Bombici so biskviti i zele bomboni./Bomblets are biscuits and jelly candies.

Jedna moja varijanta domasni sitni kolaci,a ednostavni za podgotovka.Mene mi se dopadja i vkusot i izgledot.Sigurno ste vo potraga po nesto ...

Читаоци

Архива чланака

Образац за контакт

Име

Имејл адреса *

Порука *

Posetiteli.

Укупно приказа странице

Content.ad - Widget 3