недеља, 26. август 2018.

Посни болоњезе шпагети со туна и кечап.Болоњезе шпагети во сос од кечап и туна,е мој рецепт за вкусен појадок во време на постот.
Многу лесно и брзо се подготвува јадењето,и е без пржење и печење,и многу вкусен оброк.
Важно е да имате шпагети и туна и со малку труд ќе си подготвите сами убав доручек.
Состојки:
Шпагети
1/2 конзерва туна
Кечап
1/2 главица сечкан кромид
Мелен црн бибер
Сол по вкус
Оригано по вкус
Масло исто така по вкус
Магдонос сечкан на ситни парчиња
Подготовка:
Во тенџере во врела вода ставете 1/3 шпагети од пакување, ставете и сол, сварете ги тестенините да омекнат.
Потоа исцедете ги и измијте ги под ладна вода во цедалка.
Ставете ги шпагетите во чинији за сервирање, напрскајте со масло по вкус-помалку зошто во туна има масло.
Ставете го кечап и туна врз него, ставете го сечканиот кромид,и пак малку кечап.
Одозгора врз јадењето наросете црн бибер,и оригано.
Исечкајте исто така и свеж магдонос и ставете го преку целата чинија за подекоративен изглед.
Послужете го уште топло самостојно,по желба може да додадете повеќе од туна и кечап.


2 коментара:

  1. Krasan blog sa lijepim slikama, baš sam sretna da ste me pronašli na istagramu, možete svratiti na moj blog ručakkodmucike, puno pozdrava šaljem:-)

    ОдговориИзбриши
  2. Hvala vam draga Mucika,raduje me sto vam se svidja moj blog,rado cu posetiti i ja tvoj,za koji ja verujem da je veoma lep.

    ОдговориИзбриши

Povrzani sodrzini.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Istaknuti recept.

Bombici so biskviti i zele bomboni./Bomblets are biscuits and jelly candies.

Jedna moja varijanta domasni sitni kolaci,a ednostavni za podgotovka.Mene mi se dopadja i vkusot i izgledot.Sigurno ste vo potraga po nesto ...

Читаоци

Архива чланака

Образац за контакт

Име

Имејл адреса *

Порука *

Posetiteli.

Укупно приказа странице

Content.ad - Widget 3