среда, 01. август 2018.

Сируп од замрзнати кајсии-сок.
Сируп од замрзнати кајсии-сок, мене лично многу ми се допаѓа.
Значи може слободно да си замрзнете овошки и кога сте слободни да си направите преубав сок.

Состојки:
-8 кг.мрзли кајсии
-2 кг.шеќер
-2-3 литра вода

Подготовка:
Во поголемо тенџере ставете ги кајсиите, сипете ја водата и ставете на оган да се загрева до вриење.
Штом зоврие смесата тргнете го тенџерето настрана и испасирајте ги овошките на преса или цедалка.
Потоа уште еднаш процедете го сокот на сито за брашно.
Ставете го садот со сок на оган и додадете го шеќерот и зовријте го сокот уште 10 минути.
Топол сок соберете го во чисти шишиња.
Завиткајте ги шишиња и оставете да се излади.
Од оваа количина излегува 6 литри сируп од овошје.
Многу убав природен сок за освежување.( се раствора со малку вода, повеќе е природен сок).

Нема коментара:

Постави коментар

Povrzani sodrzini.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Istaknuti recept.

Bombici so biskviti i zele bomboni./Bomblets are biscuits and jelly candies.

Jedna moja varijanta domasni sitni kolaci,a ednostavni za podgotovka.Mene mi se dopadja i vkusot i izgledot.Sigurno ste vo potraga po nesto ...

Читаоци

Архива чланака

Образац за контакт

Име

Имејл адреса *

Порука *

Posetiteli.

Укупно приказа странице

Content.ad - Widget 3