уторак, 24. јул 2018.

Makeдонски пиперкар со свинско месо.Пиперкар или паприкаш како велат Срби,со свежо свинско месо, рецепт за вкусен ручек,кој се служи со прилог од компири,или тестенини.
Состојки:
-500г.свинско месо од бут
-200г.кромид
-4-5 разнобојни свежи пиперки
-1 средно голем домат-или сос од зимница
-Масло за подготовка
-сол, вегета, црн пипер
-свеж магдонос за во јадење и за декорација
-2 чешниња лук
-1/2 лажица црвен пипер

Подготовка:
Месото се сече на коцки и се става да се пржи во масло, од сите страни додека да добие боја.
Месото се вади од маснотија и во истата маснотија се пржи сечканиот кромид додека да биде стакласт.
Се додаваат сечените пиперки и се пржат заедно околу 10 минути.
На оваа се додава и сечканиот домат,и сечканиот лук и магдонос се пржи 5 минути.
Се враќа месото во тава и се зачинува по вкус со сол и црн пипер, и со вегета,се додава и црвен пипер.
На оваа комбинација се додава по малку вода колку да ги покрие продукти.
Се остава да крчка на тивко околу 30 минути додека да омекне месото.
Готово јадење се служи уште топло,со прилог по вкус,варен компир и сл.многу е вкусно оваа сезонско јадење.
Убав апетит..!


Нема коментара:

Постави коментар

Povrzani sodrzini.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Istaknuti recept.

Bombici so biskviti i zele bomboni./Bomblets are biscuits and jelly candies.

Jedna moja varijanta domasni sitni kolaci,a ednostavni za podgotovka.Mene mi se dopadja i vkusot i izgledot.Sigurno ste vo potraga po nesto ...

Читаоци

Архива чланака

Образац за контакт

Име

Имејл адреса *

Порука *

Posetiteli.

Укупно приказа странице

Content.ad - Widget 3