субота, 28. јул 2018.

Арапски леб -Либан.
Арапски леб од Либан,мој сегашен рецепт за домашен и многу вкусен леб.
Може да се користи и за правење тост или сендвич.
Состав му е како и на нашиот леб,но си има свој специфичен вкус.Рецептот го пронајдов во моја архива од рецепти.
Состојки:
-2 лажички сув квасец
-450 г.остро и просеано брашно т-400
- малку шеќер
-2 лажици масло
-1лажичка сол
- пченкарно брашно малку за посипување и малку масло за подмачкување.
Подготовка:
Квасецот се раствора во малку млака вода и малку шеќер.
Се остава да отстои 10 минути,и се додава во сад каде е и брашно,се додава сол и масло.
Постепено се додава топла вода и се меси еластично тесто.
Потоа се формира топка,се премачкува со масло,се покрива и остава да стасува околу 1,5 час.
Стасаното тесто се дели на 6 топки,и на набрашнета маса секое топче се развлекува како лепиња пречник 15см а дебелина 5 мм.
Тава за печење намачкајте ја со малку масло и посипете со пченкарно брашно, и наредете ги лепињи.( како на сликите подолу).
Се посипуваат со брашно и се покриват да стасуваат уште 15 минути.
Рерната се загрева на температура од 230С.
Лебот се пече само 10 минути и уште топол се завиткува да остане мек, многу е вкусен и убаво мириса.
Arapski recepti.

Нема коментара:

Постави коментар

Povrzani sodrzini.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Istaknuti recept.

Bombici so biskviti i zele bomboni./Bomblets are biscuits and jelly candies.

Jedna moja varijanta domasni sitni kolaci,a ednostavni za podgotovka.Mene mi se dopadja i vkusot i izgledot.Sigurno ste vo potraga po nesto ...

Читаоци

Архива чланака

Образац за контакт

Име

Имејл адреса *

Порука *

Posetiteli.

Укупно приказа странице

Content.ad - Widget 3