петак, 20. јул 2018.

Брзи пирошки со сирење и шунка.


Брзи пирошки со сирење и шунка, многу вкусен појадок со јогурт, брзо и лесно се подготвуваат јас често ги подготвувам.
Состојки:
-400г.брашно
-1 прашок за пециво
-1 мало лажиче сол
-1 јајце
-200 г.јогурт
- тврдо сирење
- шунка- сецкана
- масло за пржење
Подготовка:
Во сад за месење ставете ги по ред сите состојки освен масло за пржење.
Замесете тесто и расукајте кора дебела колку прст.
Со нож за сечење на тесто сечете квадрати или правоаголници.
Загрејте го маслото и пржете ги на умерена температура додека не се заруменат.
Извадете ги на хартија за да се впие вишокот на маснотии.
Потоа послужете ги уште топли со јогурт.
Убав апетит..!

Нема коментара:

Постави коментар

Povrzani sodrzini.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Istaknuti recept.

Bombici so biskviti i zele bomboni./Bomblets are biscuits and jelly candies.

Jedna moja varijanta domasni sitni kolaci,a ednostavni za podgotovka.Mene mi se dopadja i vkusot i izgledot.Sigurno ste vo potraga po nesto ...

Читаоци

Архива чланака

Образац за контакт

Име

Имејл адреса *

Порука *

Posetiteli.

Укупно приказа странице

Content.ad - Widget 3