понедељак, 16. јул 2018.

Слатко од зрели летни праски.Ова е рецепт за домашен овошен десерт,слатко од праски ( не се стават во креч).
Важно е да изберете поцврсти и непрезреани праски.
Состојки:
-1 кг.праски со се семки
-1 кг.шеќер
-1 ванилин шеќер
-800 мл.вода
Подготовка:
Праските измијте ги и излупете ја кората.
Потоа исечете ги на парчиња по своја желба,помали или поголеми.( како на сликата подолу)
На шпорет во поголемо тенџере ставете шеќер со вода да зоврие 10 минути.
Од како ќе се згусне течноста ставете ги исечканите праски.
Варете го слаткото додека повторно се згусне околу 30 минути.
Се додава ванилин шеќер.
Свареното слатко оставете го настрана да се излади покриено со влажна крпа.
И на крај слаткото се собира во чисти и суви тегли.
Вкусен десерт со овошје, малку пушта сок и ке изгуби волумен но е многу вкусно.
Sweets with apricots.

Нема коментара:

Постави коментар

Povrzani sodrzini.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Istaknuti recept.

Bombici so biskviti i zele bomboni./Bomblets are biscuits and jelly candies.

Jedna moja varijanta domasni sitni kolaci,a ednostavni za podgotovka.Mene mi se dopadja i vkusot i izgledot.Sigurno ste vo potraga po nesto ...

Читаоци

Архива чланака

Образац за контакт

Име

Имејл адреса *

Порука *

Posetiteli.

Укупно приказа странице

Content.ad - Widget 3