четвртак, 12. јул 2018.

Сладолед од ванила со бело чоколадо.
Сладолед од ванила и бело чоколадо, домашен десерт со посебен вкус, повкусен и од куповен.Летно освежување,и вистинско задоволство за љубители на сладолед, брзо се подготвува и лесно.
Состојки:
-1 вреќичка прашок за сладолед
-250 мл.слатка павлака
-70г.бело чоколадо за готвење
-100мл. млеко
-за декорација слатко од вишни
Подготовка:
Во сад за матење ставете го ладното млеко сипете ја смесата за сладолед и изматете густо.
Во друг сад изматете ја и слатка павлака убаво,и таа треба да биде ладна од фрижидер.
Бела чоколада со малку млеко ставете ја во микробранова печка да се омекне.
Во сад за сладолед соединете ги убаво сите состојки,од сладолед смеса,слатка павлака,и чоколада.
Ставете го садот во фрижидер да отстои подолго,а потоа послужете го во чаши за сладолед и сипете од сок од слатко оставете по неколку вишни од слатко.
Наздравје..!

Нема коментара:

Постави коментар

Povrzani sodrzini.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Istaknuti recept.

Bombici so biskviti i zele bomboni./Bomblets are biscuits and jelly candies.

Jedna moja varijanta domasni sitni kolaci,a ednostavni za podgotovka.Mene mi se dopadja i vkusot i izgledot.Sigurno ste vo potraga po nesto ...

Читаоци

Архива чланака

Образац за контакт

Име

Имејл адреса *

Порука *

Posetiteli.

Укупно приказа странице

Content.ad - Widget 3