субота, 19. мај 2018.

Чоколадни колачиња.
Чоколадни колачиња со посебен вкус,
со маст домашен вкусен десерт.
Состојки за тесто:
-3 жолчки
-5 супени лажици шеќер
-50 мл.јогурт
-2 вреќички ванилин шеќер
-3 рамни супени лажици свинска маст
-100 г.темна чоколада-рендана
-брашно-т-400 по потреба
-малку прашок за пециво
Подготовка:
Во сад за месење ставете ги жолчките и шеќерот, додадете маст и мешајте со лажица да се соединат.
Потоа додадете го ванилин шеќер, јогурт и рендана чоколада.
Убаво промешајте ги сите состојки.
Постепено додавајте го брашното со малку прашок за пециво,да замесите средно тврдо тесто.
Од тестото со раце кинете парчиња и формирајте топчиња потоа притиснете ги и редете во тава на хартија за печење.
Рерна загрејте ја на температура од 200C ,а колачиња се печат на 180C.15мин.додека се заруменат.
Колачиња се добри како прилог со кафе,или за да си понесете десерт во природа на пикник.

Нема коментара:

Постави коментар

Povrzani sodrzini.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Istaknuti recept.

Bombici so biskviti i zele bomboni./Bomblets are biscuits and jelly candies.

Jedna moja varijanta domasni sitni kolaci,a ednostavni za podgotovka.Mene mi se dopadja i vkusot i izgledot.Sigurno ste vo potraga po nesto ...

Читаоци

Архива чланака

Образац за контакт

Име

Имејл адреса *

Порука *

Posetiteli.

Укупно приказа странице

Content.ad - Widget 3