недеља, 29. април 2018.

Мафини без глутен и млеко и јајца.


Мафини уште еден рецепт за деца со алергија на глутен, многу вкусен десерт.Дома често ги правиме овие мафинчиња за мојот внук.Оваа е и посен десерт.

Состојки:
-120г брашно без глутен
-1/2 прашок за пециво
-2лажици супени пченкарно брашно
-60мл зејтин
-1 мала лажичка какао
-1 вреќичка ванила
-50мл вода
-80г.шеќер
Подготовка:
Се мешаат брашното и какао,со пециво, шеќер и ванилин шеќер.
И се додава зејтин,и вода,јас некогаш додавам и рендана јаболка,тоа е по сопствен избор.
Убаво со лажица се соединуваат сите состојки,и се полнат корпички за мафини.Корпички прво премачкајте ги со масло.
Излегуваат 6 мафини,а се печат во веќе предходно загреана рерна на 200С.
Кога ги ставаме мафини се намалува рерна на температура од 150С.се печат 15мин.
Многу се вкусни и здрави домашни колачиња, може да се јадат и како вечера со оризово млеко.По желба врз колачиња ставете рендана посна чоколада.

Нема коментара:

Постави коментар

Povrzani sodrzini.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Istaknuti recept.

Bombici so biskviti i zele bomboni./Bomblets are biscuits and jelly candies.

Jedna moja varijanta domasni sitni kolaci,a ednostavni za podgotovka.Mene mi se dopadja i vkusot i izgledot.Sigurno ste vo potraga po nesto ...

Читаоци

Архива чланака

Образац за контакт

Име

Имејл адреса *

Порука *

Posetiteli.

Укупно приказа странице

Content.ad - Widget 3