субота, 12. август 2017.

Сладолед коцке.**Ice cream cubes.


Сладолед коцке,домашен десерт,моја комбинација на торта и сладолед.Мене лично ми се допађа.
Можете да го служите и како колач во летен период и како сладолед.

Состојки:
-2врећички готов сладолед во прав од малина
-1шлаг пена во прав
-100мл.сок од ананас од тетрапак
-200мл млеко
-1здела готови ронети трошки од купен пандишпан,јас ставив колач со рибизли изронет..вие по вкус ставете.
-ѕо пандишран измешајте рибизли повкусно е.
-50г.чоколадни трошки за декорација
Подготовка:
Во сад за матење ставете смеса за сладолед,додадете сок од ананас и матете.Покасно сипете половина од млеко и матете додека ѕе згусне сладолед.
Во друг сад матете шлаг пена со млеко густо.
Соединете ги изматените смеси.Може и се заедно да се измати густо.
Торта или готов пандишран изронете.Во здела за мрзнење ставете слој од половина количина сладолед и селата количина од трошки торта.Со вилушка лесно измешајте.Потоа сипете одозгора остаток од сладолед смеса.
Посипете со трошки од црна чоколада и замрзнете.
Готов сладолед послужете како колачи исечени на коцки или како сладолед во чаши.
Многу е вкусен иако делува необично...јас имав направено торта од рибизли и ми беше останато малку.Оваа е и начин да се искористи храна која може и во друга форма.За време на мој одмор јас цело време сликав и пишував ново креирани рецепти.
Така да сликите ако успешно ги преземам ће ги објавам или ће направам нови..😀.
†*******************************
Ice cream cubes.
Thisis desert my combination,I like mix various tastes.I smoked a dough cake dish and aded to the middle of the ice cream.I got a tasty summer dessert.

Ingredients:
-2bags of ice cream powder
-1cream foam
-100g.juice with pineapple
-200g.milk
-1cup currant with cake rest
-and dought with cake
-coats with dark chokolate for decoration.
Preparation:
In the bowl add two bag ice cream and juice,mix well.

Later add half of milk readi mix good.
In special container add cream foam and milk mix well.

When the mixture is concentrated.Combine ingredients.
In container for freezing add half ice cream,and put dough in middle a little currant. Mix little gough,and cover with the reset of the ice cream mixture.
Sprinkle with chocolate crumbs.
Put ice cream in freezing weel and serve as a summer desert.Serve to the cubes in a plate or desert in cup.
Sweet and fres desert,I love it and I have good recipe for you.
Nice summer days for all visit of my site..!😃

Нема коментара:

Постави коментар

Povrzani sodrzini.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Istaknuti recept.

Bombici so biskviti i zele bomboni./Bomblets are biscuits and jelly candies.

Jedna moja varijanta domasni sitni kolaci,a ednostavni za podgotovka.Mene mi se dopadja i vkusot i izgledot.Sigurno ste vo potraga po nesto ...

Читаоци

Архива чланака

Образац за контакт

Име

Имејл адреса *

Порука *

Posetiteli.

Укупно приказа странице

Content.ad - Widget 3