среда, 23. август 2017.

Фантазија торта.**Fantasy cake


Birthday cake pictures,very tasty cake with my home.Its inspiration with net.For birthday you children.Фантазија торта
Рецепт на кој името сама му го дадов и со пофалби дека тортата е преубава по вторпат кај мене порачана.
Многу вкусна домaшна торта за роденденски прослави.
Состојки за 3 кори.
-6 белки од јајце
-125г кристален шеќер
-120г мелени ореви
-2 лажици брашно
-1 прашок за пециво за сите кори
Сите 3 кори се матат со иста метода само во 2 и 3 кора се става по 3 штангли рендана чоколада.
За фил состојки:
-18 жолтки
-14 лажици шеќер
-1л.млеко
-1,5 маргарин
-12 лажици брашно
-350г шеќер во прав
-100г црна чоколада
-2 лажици екстракт од ванила
-100г млени бадеми или ореви во фил
Подготовка на фил.
Млеко се става да се вари во поголем сад,се остава малку ладно.
Во друг помал сад се мешат жолтчки со шеќер и брашно,и се додаваат во врело млеко.
Се вари густ фил и се остава да се лади на страна.
Маргарин се мати со шеќер во прав,и оладен фил се додава,се соединуваат со миксер.Чоколада се топи, и бадемисе прскат со ванилин екстракт се секчkaат покрупно и се додават во топла чоколада.
Потоа се соединуваат со фил,и се филува цела торта.
За испод фондант се користи посебна маса ѕа облагање за која има рецепт на сајт.
За декорација се користи фондан однапред направен 1,5 кг.до 2 кг и за фигурки и други детаљи.

********************************************************
Recipe in English:
Fantasy cake
Very delicious home cake for birthday celebrations.
Ingredients of 3 barks
-6 egg whites
-125 g of crystalline sugar
-120g of crushed nuts
-2 tablespoons of flour
-1 baking powder for all the barks
All 3 crust are mixed by the same method only,and in 2 and 3 bark,adds of grated chocolate.
For the fill ingredients.
-18 yolks
-14 tablespoons of sugar
-1l. milk
-1.5 margarine
-12 tablespoons of flour
-350 g of powdered sugar
-100g of black chocolate
-2 tablespoons vanilla extract
-100 g of almonds or walnuts in filling
Preparation of fill:

Milk is placed to boil in a larger bowl,leave to a little cold milk.
In another small bowl, mix egg yolks with sugar and flour, and add to the hot milk.
Boil the thick fill, and let it cool to the side.
Margarine stir and mix with powdered sugar, and add the cooled fill,mix well ingredients Chocolate melts and almonds are sprinkled with vanilla extract connect to hot chocolate.

Then combine it with fill and fill the entire cake.
For the top cover the cake cover for the bottom of the fondant has a recipe on the site.
For decoration a fondant in advance made 1.5 kg to 2 kg is used and for figures and other details.


Нема коментара:

Постави коментар

Povrzani sodrzini.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Istaknuti recept.

Bombici so biskviti i zele bomboni./Bomblets are biscuits and jelly candies.

Jedna moja varijanta domasni sitni kolaci,a ednostavni za podgotovka.Mene mi se dopadja i vkusot i izgledot.Sigurno ste vo potraga po nesto ...

Читаоци

Архива чланака

Образац за контакт

Име

Имејл адреса *

Порука *

Posetiteli.

Укупно приказа странице

Content.ad - Widget 3