среда, 16. август 2017.

Роденденска торта книга со ресана.


Интересна роденденска торта со форма на книга.
Birtday cake pictures and recipe.
Oваа е вкусна роденденска торта.Комбинација на кори со јајца и ресана во средина.
Состојки:за 3 кори.
-5 белки за 1 кора измати со 8 лажици шећер,70г.сецкани бадеми додадете 3 лажици брашно и малку пециво.и печете на 150С 15мин.
-така изматете 2кори а во трета кора се додаваат 50г сецкана чоколада и малку какао во прав.
-а четврта кора е ресана колачи 3 паковки.
За фил состојки:
-1литар млеко
-2врећички пудинг од ванила
-15 жолтки
-5лажици брашно
-200г.мелени бисквити
-5лажици кристал шећер
-250г маргарин или путер
-100г.сечкана црна чоколада
-250г прав шећер
-100г.сечкани бадеми
-2врећички ванила
Фил се прави на вообичаен начин, се вари млеко во поголемо тенџере,а се остава дел од млеко за изравотка на крем.
Во друга посуда се матат жолтки со кристал шећер додадете пудинг од ванила, и брашно.
Постепено додајте и ладно млеко.
Измиксирајте и сипете во врело млеко.
Варете фил додека ѕе згусне.
Тргнете фил да се лади.
Измиксајте маргарин со ванила и прах шећер,и додадете постепено од фил.
Соединете ги состојките убаво,додадете сечкана чоколада, сечкани бадеми пак убаво измиксајте и филувајте торта.
На вообичаен начин ставете 1 светла кора,пак третина од фил,темна кора и пак од фил,потоа наредете по цела површина ресана колачи.
На секој колач прскајте од сок од портокал.
Покријте со фил цела површина врз ресана израмнете.

Ставете ја и трета кора и израмнете цела површина. Со раце и фолија,формирајте форма на книга.


Оставете 5-6сати да се спојат филови и после украсете по желба.Јас ја украсив со шлаг и одозгора ставив купени слики кои се јестиви за украс.
Оваа е торта за две машки деца родени во ист ден во разни години.
Многу убава роденденска декорација и торта.

Нема коментара:

Постави коментар

Povrzani sodrzini.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Istaknuti recept.

Bombici so biskviti i zele bomboni./Bomblets are biscuits and jelly candies.

Jedna moja varijanta domasni sitni kolaci,a ednostavni za podgotovka.Mene mi se dopadja i vkusot i izgledot.Sigurno ste vo potraga po nesto ...

Читаоци

Архива чланака

Образац за контакт

Име

Имејл адреса *

Порука *

Posetiteli.

Укупно приказа странице

Content.ad - Widget 3