четвртак, 09. март 2017.

Zelezo,kaj se naodja kako vazen element,vo koja hrana go ima.Zelezo -oвој, многу важен елемент за човековиот организам најчесто се наоѓа во следниве намирници:

Мешунки ( грав, грашок , леќа )
Јаткасти плодови ( ореви, бадеми, лешници )
Компир
Житарки од цело зрно ,а особено нивните никулци
Семки од тиква
Какао
Јајца
Месо
Риба
Најдобрите резултати во борба против анемија ( слабокрвност ) покажале намирниците :
Лук – свеж или тинктура
Коприва – свежа, во облик на чај или капки
Какао
Мед,полен,матичен млеч,шумски мед
Глуварче – лист, а може икорен
Цвекло
Капина
Шипка
Пелин
Ореви
Потреби за железо

Бебиња и деца

Бебиња помлади од 6 месеци: 0,27 мг/ дневно
Од 7 месеци до една година : 11 мг/ дневно
Од една до три години: 7 мг/ дневно
Од четири до осум години: 10 мг/ дневно.
Извори на железо кои што не се од животинско потекло

Спирулина ( 1 лажиче ): 5 мг
Семки од тиква ( 30 гр. ) : 4,4 мг
Киноа ( 120 гр. ): 4 мг
Доматно пире ( 120 гр.): 3,9 мг
Бел грав (1/2 шоља): 3,9 мг
Готвен спанаќ ( 1/2 шоља): 3,2 мг
Сувe кајсии/праски ( 3 парчиња ): 3,1 мг
Сок од суви сливи ( 240 гр.) : 3 мг
Леќа ( 120 гр. ) : 3 мг

by:zdravje,saveti i ishrana/foto net i arhiva.

Нема коментара:

Постави коментар

Povrzani sodrzini.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Istaknuti recept.

Bombici so biskviti i zele bomboni./Bomblets are biscuits and jelly candies.

Jedna moja varijanta domasni sitni kolaci,a ednostavni za podgotovka.Mene mi se dopadja i vkusot i izgledot.Sigurno ste vo potraga po nesto ...

Читаоци

Архива чланака

Образац за контакт

Име

Имејл адреса *

Порука *

Posetiteli.

Укупно приказа странице

Content.ad - Widget 3